ČTĚTE S NÁMI nastavit jako homepage 
Zpět na seznam článků

Sölden – zimní dovolená na vrcholu zážitků (OUTDOOR)

(17/11/2017) Jeden z nejrozsáhlejších rakouských lyžařských regionů Ötztal letos zahájil sezónu 16. listopadu 2017, trvat bude až do 22. dubna 2018. Centrem dějí je Sölden, který leží až ve spodní části údolí Ötztal. Pochlubit se může hned třemi alpskými třítisícovkami s názvy Gaislachkogl, Tiefenbachkogl a Schwarze Schneid. Zahajovací závod Světového poháru v Söldenu se jede na ledovci a tradičně se koná vždy koncem října.

Pro zimní sporty jsou v tomto světoznámém skiregionu určeny především tři hlavní lyžařské areály: Ötz, Ötztal Arena v Söldenu a Obergurgl. Připraveno je zde téměř 254 kilometrů sjezdovek, 55 lanovek a několik desítek útulných lyžařských chat. Nejznámější je Ötztal Arena se středisky Sölden, Hochsölden, Zwieselstein, s ledovci Rettenbach a Tiefenbach a poněkud stranou položeným střediskem Vent. Sölden patří mezi prestižní střediska s rušným společenským životem a vysokou úrovní služeb. Často se porovnává například s prestižním Lechem či Kitzbühelem.

Doporučená dálniční trasa z ČR do cílového Ötztalu směřuje na rakouský Kufstein a Innsbruck. Před městem Imst podle ukazatelů odbočíme jižním směrem do  Ötztálského údolí a do cílového, zhruba čtyřicet kilometrů vzdáleného Söldenu nám po místní komunikaci zbývá již jen pár desítek minut jízdy. Nezapomeňte na dobrou zimní výbavu a přípravu automobilu, protože právě v této oblasti Alp je nutné počítat s extrémním a často rychle proměnlivým počasím.

Celá tato rozsáhlá lyžařská oblast se nachází v nadmořské výšce 1377 až 3260 metrů nad mořem a má téměř 150 kilometrů tratí různé obtížnosti o průměrné šířce 30 metrů. V případě potřeby je více než 60 kilometrů sjezdovek ležících pod hranicí 2200 metrů uměle zasněžováno. Když sem přijedete na prodloužený víkend, můžete celé dny lyžovat, aniž byste museli jet některou ze sjezdovek dvakrát.

V horní části lyžařského areálu Sölden jsou dva ledovce - strmější Rettenbach a mírný Tiefenbach. Lyžuje se převážně ve dvou částech areálu na úbočí Gaislachkogelu a Giggijochu. Do každé části vede z údolí jedna hlavní lanovka. Obě části jsou pak vzájemně propojeny dvěma sedačkovými lanovkami přes Rettenbachtal. Ze začátku Söldenu vedou lanovky k ledovcům Rettenbach a Tieffenbach, na konci městečka začíná další lanovka, která lyžaře s přestupem vyveze až na Gaislachkogel.

Středisko Sölden má i výbornou infrastrukturu. Třeba 33 místních lanovek dokáže přepravit kolem 67 000 lidí za hodinu. Od loňského listopadu je zde lyžařům k dispozici zcela nová nejvýkonnější lanovka na světě, která byla postavena za pouhých sedm měsíců. Vede na vrchol Giggijoch, má celkem 134 desetimístných kabinek s kapacitou 4 500 přepravených osob za hodinu. Doba jízdy trvá pouhých devět minut. Komfortní kabiny jsou vybavené wi-fi a nechybí ani osvětlení. Za pozornost stojí také nová krytá rychlá šestisedačka Wasserkar a další rozšíření umělého zasněžování. U dolní stanice je nyní k dispozici nový velkokapacitní parkovací dům.

Díky unikátní trase s názvem Big 3 Rally můžete objet všechny tři místní třítisícovky. Trasa začíná na spodní stanici lanovky Giggijoch, z její horní zastávky pokračujete na ledovec Rettenbach, kde je první vrcholek, Schwarze Schneide (3370 metrů). Cesta dále vede na ledovec Tiefenbachkogl (3309 metrů). Odtamtud následuje dlouhý sjezd do údolí na lanovku Gaislachkogl. Ta jede přímo na třetí třítisícový vrcholek, kterým je stejnojmenný Gaislachkogl (3058 metrů).

Oba ledovce propojuje téměř 170 metrů dlouhý tunel se sněhovým podkladem, který vede v nadmořské výšce 3 240 m z jednoho ledovce na druhý. V jarních měsících na ledovcích najdeme nejkvalitnější sníh a za hezkého počasí nejlepší výhledy. Kdo chce vystoupat na nejvyšší bod střediska, 3 340 m vysoký Schwarze Schneid, musí zout lyže a jít asi 20 minut pěšky. Sjezd právě odtud až do Söldenu je 15 kilometrů dlouhý s převýšením téměř 2 000 metrů.

 Zastavit se také můžete na Tiefenbachkoglu, kde lze dojít až na konec visuté lávky, klenoucí se nad údolím. Za pěkného počasí uvidíte i druhou nejvyšší horu Rakouska, 3 772 m vysokou Wildspitze a nedaleký Pitztalský ledovec se stejnojmenným lyžařským areálem. Uvažuje se i o propojení obou středisek, zatím byl projekt kvůli ochraně přírody zastaven. Na sjezdovkách v Söldenu a kolem nich najdete zhruba 30 skutečných restaurací. Velmi dobrou pověst má ta na chatě Gampe Thaya. Je 350 let stará, servírují tu tradiční tyrolské speciality a od návštěvníků získala na cestovatelském webu pět hvězdiček.

Stále oblíbenější je také místní skutečně unikátní restaurace na vrcholu Gaislachkoglu. Vyniká  kvalitní obsluhou, 132 místy uvnitř a 80 místy na terase a další slunnou terasou na střeše. Návrh pochází od renomované tyrolské architektonické kanceláře Obermoser podobně jako design tří stanic lanovky. Místní prosklená fasáda otevírá nové pohledy na vrcholky Ötztalu a má patřit architektonicky patrně mezi nejpůsobivější vysokohorské stavby celé této alpské oblasti.

Velký zájem je o söldenský snowpark s výškovým rozdílem mezi nejnižším a nejvyšším bodem téměř dva a půl kilometru. Právě velké převýšení garantuje skutečný lyžařský zážitek. Každý si podle svých zkušeností a odvahy může vybrat z několika vysokých i nízkých railů, rainbow zábradlí a beden. Snowboardisti zde mají k dispozici halfpipe, boarders park a skoky Na obzvlášť náročné snowboardéry  zde čekají tři třináctimetrové skokánky. Snowboard park je nad Giggijochem směrem na Rotkoglhütte.

Rozhodně si také nenechte ujít návštěvu jen pár kilometrů vzdáleného špičkového lyžařského střediska Obergurgl – Hochgurgl, které v jižní části údolí ve výšce 1930 metrů uzavírá celé údolí. Právě toto lyžařské centrum je zajímavé nejen unikátním spojením obou částí technicky jedinečnou kabinkovou lanovkou, ale především výbornými lyžařskými svahy a tratěmi. K lyžování v této části rezortu můžete využívat kombinovaný skipas Sölden - Obergurgl / Hochgurgl.

Velkým lákadlem je unikátní lázeňský komplex Aqua Dome v nedalekém Längenfeldu s termálními prameny a venkovními i krytými bazény. Voda z ledovců z třítisícovek stéká do hloubky několika set metrů, zde se ohřívá a je čerpána vzhůru. Tři venkovní plovoucí nádrže ve tvaru obřích plochých nádob jsou naplněny příjemně teplou minerální, sirnatou a slanou vodou. Celoplošné prosklené stěny opticky propojují lázně s úchvatnou horskou přírodou  Ötztalských Alp.

Kromě vodních radovánek zde nechybí sauny, kosmetické kúry, fitness nebo restaurace. Alpská Noemova archa je název části lázní věnované dětem. Zde najdeme bazény, skluzavky nebo lezecké stěny. Ve venkovním bazénu je voda teplá třicet šest stupňů a nechybí překrásný výhled na vrcholky místních Alp. Součástí je termální čtyřhvězdičkový hotel a podzemní parkoviště pro návštěvníky a hotelové hosty.

Pohodu v celé této oblasti dotváří další moderní aquapark Freizeit Arena s bazénem, wellnessem a tobogány. Pro návštěvníky je v samotném Söldenu a blízkém okolí připravena široká nabídka ubytování od jednoduchých penzionů se snídaní až po luxusní čtyř a pětihvězdičkové hotely. Zájemci o zimní lyžařský zážitek mají tedy řadu možností zvolit si ubytování nejen podle polohy, ale i konkrétních cenových relací. Více na www.soelden.com.

Tým AUTOiNDEX.cz
Motoristický portál AUTOINDEX.CZ se řadí mezi jednu z nejnavštěvovanějších databází autobazarů a soukromé auto inzerce včetně sítě prodejců z celé ČR. Soukromá auto inzerce je zcela zdarma a v její nabídce se nachází přes 20.000 pravidelně aktualizovaných vozů. Mezi další služby patří internetový obchod s autopříslušenstvím a různými doplňky. Atraktivitu rovněž zajišťují testy a recenze těch nejzajímavějších automobilových novinek na evropských trzích.