ČTĚTE S NÁMI nastavit jako homepage 
Zpět na seznam článků

Peugeot 5008 GT – téměř sedmimístný francouzský premiant (TEST)

Nedávná proměna nové generace Peugeotu 5008 jasně prokazuje směřování tohoto modelu ke stále žádanější kategorii SUV. Novince přibilo pár centimetrů na délku a podobně protažený je i rozvor. Největší důraz výrobce kladl na vnitřní prostor, což zejména umožnila nová podvozková modulární platforma EMP2.  Posádka tak má nyní k dispozici téměř luxusní interiér poskytující mimořádné pohodlí i při dlouhém cestování.

Nová 5008 hodně získala také na vnějším vzhledu a přechod z kategorie MPV jí rozhodně prospěl. Mohutně působící hranatá záď je protažená a díky chromovaným lištám dodává vozu téměř stylový dojem. Předek pokračuje v tradici menšího modelu 3008. Nechybí LED světlomety originálního tvaru a velmi pěkně je provedená mříž s chromovými prvky a dominantním znakem Peugeotu. Navíc testované provedení GT je vybavené nepřehlédnutelným velkoprostorovým střešním oknem. Novinka je díky rozvoru 284 cm největší ze všech SUV v segmentu C.  

Důraz na interiér

Tento francouzský elegán přináší naprosto úchvatný interiér. Volant je spíše tvaru osmiúhelníku, velmi rychle si na něj řidič zvykne. Jedinou výtku máme k jeho nastavení v podélném směru, jde pouze málo vytáhnout. A právě to by často ocenili řidiči vyšší postavy. Veškeré ovládání je na sedmimístné klávesnici uprostřed pod displejem. Zde se přepíná rádio, klimatizace, navigace, nakonfiguruje se zde nastavení funkcí vozidla nebo nastaví telefon a další aplikace. Chce to jenom si trochu tlačítka a funkce osahat a zvyknout si na poněkud netradiční řešení a je bez problému.

Velmi příjemné jsou dřevěné dekory ve dveřích a pod přístrojovou deskou stejně jako prošívaná alcantara na sedadlech. Místo klasických přístrojů je zde takzvaný i-Cockpit, což je vlastně 12,3 palcový přístrojový štít se spoustou funkcí a praktických zobrazení. Řidič si zde může nakonfigurovat vlastní nastavení, například dát si do popředí navigaci a některé informace potlačit nebo stáhnout až na minimum. Celý interiér je v noci příjemně nasvícen LED světly s možností nastavení nebo vypnutí. Ve zdařilém interiéru nechybí řada úložných prostorů a praktických a účelově řešených držáků.

Předním velmi pohodlným sedadlům nechybí masážní funkce a dokonce lze volit z několika vůní, které vychází z výdechů klimatizace. Druhou řadu tvoří tři samostatná sedadla a ve třetí další dvě, která se ovládají velmi lehce. Po jejich sklopení do podlahy se získá zcela rovná plocha v kufru. Třetí řadu lze také snadno úplně vyndat a získat tento prostor navíc. V druhé řadě lze jednotlivé sedáky podélně posouvat a opěradla nastavit do pěti různých úhlů. Základní objem zavazadelníku je 780 litrů při pětimístném uspořádání a po sklopení opěradel druhé řady 1940 litrů.

Jízdní dojmy

Pro provedení GT je výhradně určen motor 2.0 BlueHDi 180 k S&S s automatickou převodovkou EAT6 (124 g CO2/km) s hydrodynamickým měničem. Je naladěný na 180 koní výkonu a 400 Nm točivého momentu. Všechna síla se přenáší pouze na přední kola. Pohon obou náprav v tomto případě padl za oběť hlavně praktičnosti, stejně jako víceprvkové zavěšení zadních kol. Zrychlení z nuly na sto za 9.1 sekundy sice není nijak závratné, ale síla motoru dostačuje prakticky za všech běžných situací. Ještě před dvěma tisíci otáčkami motor odpovědně zabere a lineárně táhne až za hranici čtyř tisíc za minutu. Tady už začíná slábnout a navíc se v tomto spektru projeví i vyšší hluk, přenášený z motorového prostoru do interiéru.

Pro novou 5008 je téměř ideální klidná jízda. Celé ústrojí se umí hladce rozjíždět a řadit, snad jen kdyby převodovka, mimochodem vybavená hodně dlouhým zpřevodováním, nepouštěla občas motor do zbytečně nízkých otáček. Na prudké sešlápnutí plynu však reaguje převodovka spíše pomaleji a příliš v tomto ohledu nepomohou ani pádla pod volantem. Celkové pohodě odpovídá i naladění podvozku. Vůz celkem slušně jede přes rozbité povrchy vozovek a zde se projevuje i zdařilé odhlučnění. Cestování po rovných silnicích na delší vzdálenosti zvládá tento prakticky největší Peugeot ve skutečném komfortu. V zatáčkách se trochu více naklání, je to více méně daň za luxus a je potřeba věnovat ovládání vozu patřičnou pozornost.

Bezpečnost na prvním místě

Novinka je vybavena celou řadou nejmodernějších podpůrných prvků řízení. Ta především omezují rizika na silnici díky velkému souboru bezpečnostních prvků, které jsou prakticky beze zbytku zahrnuty do výbavy testovaného provedení 5008 GT. Za pozornost stojí především Advanced Grip Control včetně zcela nové funkce Hill Assist Descent Control pro kontrolu jízdy ze svahu. Díky tomuto exkluzivnímu systému se lze bez obav vydat i mimo zpevněné silnice. Nechybí systém automatického nouzového brzdění (Active Safety Brake) a systém varování před srážkou (Distance Alert). Z dalších prvků jmenujme alespoň systém varování před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu (Active Lane Departure Warning) nebo systém sledování pozornosti řidiče.

 Vedle automatické přepínání dálkových světlometů zde máme i systém snímání dopravních značek, zobrazení povolené rychlosti nebo adaptivní tempomat s funkcí Stop. Za pozornost stojí i systém aktivního sledování mrtvého úhlu, který upozorní řidiče na přítomnost jiného dopravního prostředku. Videokamery jsou ve víku zavazadlového prostoru (Visiopark 1) a v masce chladiče (Visiopark 2). Pomocí kamer tak lze zobrazit na dotykovém displeji blízké okolí vozu. Informaci doplňují čidla parkovacího asistenta o pohled shora. Pohled na vůz a jeho okolí snímaný shora se v reálném čase přenáší na displej postupně s tím, jak vůz couvá, a řidič tak má pohled v úhlu 360°. Toto zařízení usnadňuje srovnání vozu při parkování a zobrazení všech překážek v okolí.

Resumé

Peugeotu se podařilo proměnit modelovou řadu 5008 nejen ke kategorii SUV, ale také směrem k luxusnější konkurenci. Zvláště naše testované provedení GT se silným a pružným motorem, šestistupňovou automatickou převodovku a prakticky v plné výbavě jistě uspokojí i ty skutečně náročné zákazníky. Když navíc připočteme nezanedbatelně příznivou spotřebu kolem 6,5 litrů, tak tento velký sedmimístný francouzský elegán má na trhu jenom málo konkurentů.

Tým AUTOiNDEX.cz

 

Peugeot 5008 GT

Typ motoru:

vznětový čtyřválec

Objem motoru (ccm):

1997

Válce :

4

Nejvyšší výkon (kW / ot/min):

                                      133/3750

Nejvyšší toč. Moment (Nm / ot/min):

400/2000

Maximální rychlost (km/h):

208

Zrychlení 0 - 100 km/h (s):

9,1

Spotřeba – město/mimo město/ kombinace:

5,5/4,4/4,8

Velikost zav. prostoru (l):

780

Objem nádrže (l):

56

Pohotovostní hmotnost: (kg):

1605

Nosnost (kg):

675

Základní cena (kč):

610 000 (1.2 PureTech 130)

Cena s testovaným/srovnatelným motorem a výbavou (kč):

 

 

945 000 

 

Motoristický portál AUTOINDEX.CZ se řadí mezi jednu z nejnavštěvovanějších databází autobazarů a soukromé auto inzerce včetně sítě prodejců z celé ČR. Soukromá auto inzerce je zcela zdarma a v její nabídce se nachází přes 20.000 pravidelně aktualizovaných vozů. Mezi další služby patří internetový obchod s autopříslušenstvím a různými doplňky. Atraktivitu rovněž zajišťují testy a recenze těch nejzajímavějších automobilových novinek na evropských trzích.